Android Q’nun En Değerli Yenilikleri

Android Q şimdi hazır durumda olmasa da yanılgılarla boğuşmayı göze alanlar, beta sürümünü indirip onu şimdiden deneyebiliyorlar. Beklemekten sıkılmayanlar için Google’dan gelen son bilgiler ise işletim sistemine yeni fonksiyonlar eklendiğini gösteriyor.

İşte Android’in bir sonraki sürümünde bulacağınız en değerli yenilikler.

5G İrtibat

Android Q, 5G uyumluluğu ile geliyor. Telefonunuz 5G donanımına sahip olduğu sürece Android Q ile 5G taşınabilir ağlarına bağlanabileceksiniz.

Katlanabilen Telefon Özellikleri

Katlanan ekranlı telefonlar, şimdi yaygınlaşmamış olabilirler. Fakat Android’in yeni sürümü, bu yeni jenerasyon aygıtlarla çalışabilecek halde optimize edildi. Yeni fonksiyonlar ortasında rastgele bir uygulamayı bir ekranda açıp, öbür ekranda kullanmaya devam edebilme, daha âlâ çoklu misyon fonksiyonları var.

Daha Akıllı Karşılıklar

Android 8’de ortaya çıkan Akıllı Karşılık fonksiyonu, ileti geldiğinde bildirim bölmesinde birtakım karşılık teklifleri sunuyordu. Android Q ise ne yapacağınızı varsayım edebilecek. Örneğin bir kişi size bir restoranın ismini yahut adresini gönderirse, Akıllı Karşılık size bu pozisyon için yol tanımı sunmayı önerecek.

Yeni Güvenlik ve Saklılık Kontrolleri

Google, Android Q’ya yaklaşık 50 güvenlik ve saklılık fonksiyonunun geldiğini argüman ediyor. Bunların hangileri olacağı tam olarak bilinmese de, yeni Müsaadeler seçeneği sayesinde bilginizin Google ve üçüncü parti uygulamalarla ne sıklıkta ve ne vakit paylaşılacağını seçebileceksiniz.

Küçük, Süratli Güncellemeler

Project Mainline, güvenlik güncellemelerini Play Store üzerinden direkt olarak almanızı sağlayacak. Bu güncellemeler, ağ müsaadeleri, vakit bölgesi verisi ve medya codec’leri üzere şeyleri kapsayacak.

“Odaklanma Modu” ile Daha Az İkaz

Digital Wellbeing’in bir modülü olan “Focus” modu, dikkatinizi en çok dağıtan uygulamaları seçmenize müsaade verecek. Seçtiğiniz bu uygulamaların bildirimleri, belirlediğiniz müddet boyunca sessiz kalacak.

Canlı Alt Yazılar

Orjinal ismiyle Live Captions, hangi uygulamada olursanız olun, sesleri tahlil ederek alt yazı oluşturabilecek. Üstelik bu fonksiyon için internet kontağına gereksinim duyulmayacak.

Koyu Mod

Android’de uzun vakittir beklenen Koyu Mod, artık sistem çapında kullanılabilecek. Google’ın çekirdek uygulamaları ise koyu temayı destekleyecek. Üçüncü parti uygulamaların bu fonksiyonu bir API üzerinden kendilerinin sunması gerekiyor.