Araştırmacılar Esneyebilen Sıvı Metali Geliştirdi

Bilim ve teknoloji dünyasının gündemi, epeyce düzgün bir haberle Çarşamba sabahına uyandı: Amerikan Kimya Birliği’ne bağlı araştırmacılar, her istikamete gerçek esneme kabiliyetine sahip sıvı bir metal üretmeyi başardı. Daha âlâ bir haber ise, görünüşe nazaran araştırmacıların bu metal ile şimdi yenilmez bir Terminatör’ü inşa etmemiş olması.

“Üç Boyutlu Özgür Uzay Üzerinde Manyetik Sıvı Metallerin Manipüle Edilmesi” başlıklı makalenin ışığındaki çalışmalarıı görüntüye kaydeden ACS (Amerikan Kimya Birliği) araştırmacıları, ürettikleri parlak bir sıvı metal kütlesini mıknatıslarla yönlendirebiliyor. Terminator 2 sineması ile tanıtığımız hayali T-1000 robotu üzere biçim değiştirebilen metal kütle, devreleri tamamlamak için de kullanılabiliyor.

Projeyi yürüten araştırmacılar, Çin’deki Beihang Üniversitesi’nde faaliyet gösteriyor. ACS ise raporunda gerecin üretim sürecine de yer veriyor:

“Hidroklorik asit içine batırılmış bir galyum, indiyum ve kalay alaşımının damlacıklarına demir parçacıkları eklediler. Bu ise sıvı metalin yüzey tansiyonunu düşüren galyum oksitten bir katman oluşturdu.”

Şu an için biçim değiştirebilen insansı robotlar kelam konusu değil fakat araştırmacılar, sıvı metalllerin yumuşak robotik gereçlerin bir gün sanayideki yerini alacağından emin. O denli ki, gerecin şimdiden meşhur “Geri döneceğim.” repliğini fısıldadığını duyar üzereyiz.