Chrome Şifreleri Dışa Nasıl Aktarılır?

Chrome şifreleri dışa nasıl aktarılır? Sorusu, pek çok chrome kullanıcı tarafından merak edilmektedir. Bilgisayar, tablet ve telefon değişimlerinde şifreler bilgisayarda ve arama motoru üzerinde kayıtlı olduğu için hatırlanması zorlaşmaktadır. Hal böyle olunca, kullanıcıları şifrelerini dışarı dosya olarak aktarmanın yollarını arar. Kolay ve etkili yöntemi sayesinde Google, insanlara şifrelerini hızlı şekilde içe ve dışa aktarmada yardımcı olmaktadır.

Chrome Şifreleri Kaydet Seçeneği

Dünyada en çok kullanılan arama motorları arasında birinci sırada olan Chrome, şifrelerimizi kaydetme hizmeti sunmaktadır. Yeni bir siteye kaydolurken ya da bir kayıtlı olduğumuz bir siteye girerken, beni hatırla butonuna tıklamamız, şifrelerimizin kaydedilmesini ve sonrasında kullanılmasını sağlamaktadır.

Bu hizmetten faydalananlar, kolayca şifrelerini dışarı aktararak diğer bilgisayarlarda ve telefonlarda da sağlıklı bir kullanım sağlamaya devam edebilir.

Şifreleri Dışa Aktarma Adımları

Chrome şifrelerini dışarı aktarmak için belirli sıralı işlemler gerçekleştirilmelidir. Böylece bu işlemlerin ardından şifrelerinizi kolayca bulabileceksiniz. İşlemler:

  • Chrome simgesine tıklayarak tarayıcıyı açmak,
  • Arama kısmına chrome://settings/password yazmak ve aratmak,
  • Karşınıza çıkan şifreler alanındaki sağ üç nokta üst üsteye tıklamak,
  • Kayıtlı şifreleri dışa aktar seçeneğini seçmek,
  • Kaydedilecek alanı belirlemek olarak ilerlemektedir.

Bu işlemleri sıralı şekilde takip ettikten sonra kısa sürede ekranınıza kayıt edilecek klasör dosyası çıkacaktır. Şifrelerinizi kaydetmeden önce düzenleyebilir, kullanmadıklarınızı silebilirsiniz. Böylece daha net ve kesin sonuç verecek şifrelerinize hızla ulaşabilirsiniz. Şifreleriniz dosya olarak dilediğiniz alana kaydedilmektedir.

Şifreleri Dışa Aktardıktan Sonra

Bilgisayarınız, telefonunuz ya da tabletinizde yer alan şifreleri, dışa aktardıktan sonra gönül rahatlığıyla tamire gönderebilirsiniz. Bir diğer kullanım alanı olan bilgisayar değişiminde şifreleri tekrar içe aktarmanız, yeni kullanacağınız bilgisayara çok daha hızlı bir şekilde adapte olmanızı ve üyeliklerinize giriş yapmanızı sağlayacaktır.

Şifreleri dışa aktarırken kullandığımız uzantıyı yine Google chrome arama motoru kısmına giriyoruz. Sonrasında, kayıtlı şifreler kısmının tam karşısında yer alan üç nokta üst üste düğmeye tıklayarak içe aktarma seçeneğini aktif hale getiriyoruz. Böylece elimizde olan tüm şifrelerimiz, sisteme kayıtlı hale gelerek bizlere hizmet etmeye başlıyor.