Feride Şevket Hanım Bankası

Her sektörde bir kadın imzası bulunur. Bu alanlardan biri olan finans sektörü olan ilk Türk Bankası Osmanlı Bankasının ilk bayan çalışanı olan Feride Şevket Hanım adına farkındalık yaratması adına sosyal medya hesaplarında Feride Şevket Hanım Bankası 8 Mart etkinlikleri kapsamında oluşturuldu.

Osmanlı Bankası 1921 yılında kuruldu. Cumhuriyetin kuruluş yıllarına denk gelen bankanın ilk ve tek bayan çalışanı olan Feride Şevket çalışma alanının her alanında başarının adı olarak tarihe damga vuranlar arasında yerini aldı.

Feride Şevket Kimdir?

Bankacılık sektöründe Müslüman, Türk ve kadın kimliği ile çalışma hayatında yer almış olma özelliğine sahip çalışkan, dürüst ve güvenilir bir bayandır. Gişe memurluğu yapan Feride Şevket sayesinde kadınlar finans ve bankacılık sektörü ile de ilgilenmeye başlamışlardır.

Feride Şevket’in yolundan giderek finans sektöründe yer alan bayanların günümüzdeki oranı %50’lik payla diğer sektörlere oranla daha yüksektir.

8 Mart Dünya kadınlar günü etkinliğinde bu yıl ismi ile anılan Feride Şevket Hanım’ın bu yolda gösterdiği emek tüm kadınlara örnek olmuş ve olacaktır.