Mars’taki hava durumunu merak ediyorsanız…

NASA, yeni Mars hava durumu sitesinin “meteorologlar için eğlenceli” olacağını söylüyor. Geri kalan bizler için ise Mars’ın hakikaten çok soğuk olduğunun daima bir hatırlatması olacak. İnternet sitesinde sıcaklık, atmosfer basıncı ve rüzgar suratı üzere, gezegenin ekvator bölgesinde yer alan InSight aracı tarafından ölçülen günlük kıymetler paylaşılacak.

Ortalama bir kişi için günlük hava durumunun en şaşırtan kısmı muhtemelen sıcaklığın sistemli olarak -90 derecenin altına inmesi ve nadiren -26 derecenin üzerine çıkması olacaktır. Ayrıyeten gezegenin epeyce rüzgarlı olduğunu da belirtmekte yarar var ve en son rüzgar suratı yaklaşık olarak 60 km/saat olarak kaydedilmişti. Atmosfer basıncı ise Dünya’daki deniz düzeyinde ortalama 100.000 Pascal’ın üzerindeki bedele nazaran önemli ölçüde düşük olan 700 Pascal civarında yer alıyor.

Lakin NASA’nın asıl ilgilendiği şey gezegenin hava durumu değil, sismik aktivitesi. InSight’ın algılayıcı (sensör) paketi APSS olarak isimlendiriliyor ve “aracın sismometresinin okumalarını etkileyebilecek ‘sesleri’ belirlemek” için kullanılıyor. APSS içerisinde mahallî manyetik alanlardaki değişimleri algılayacak magnetometreyi içeriyor lakin gezegenin çok sıcaklık değişimleri, yüksek süratli rüzgarları ve düşük atmosfer basıncı mars sarsıntılarını gizleyebiliyorlar. NASA da Dünya’nın oluşum süreci hakkında bize daha fazla bilgi verebilecek bu sismik aktiviteler ile ilgileniyor…