Monster, Dünyanın En Büyük Robotik Müsabakasında

ABD’nin Louisville kentinde yapılan olan VEX Robotik Yarışı‘nda (VEX Robotics Competition), ülkemizi temsil eden Samsun Bilgi Okulları 1453C Monster Brotics Ekibi, müsabakaya katılan 412 kadro ortasından 45. oldu. Monster Brotics ekibi geçen yıl 30 bin öğrencinin katılımıyla “Dünyanın En Büyük Robot Yarışması” olarakGuiness Rekorlar Kitabı‘na giren müsabakada 9. sırayı elde etmişti.

Çocuklar Robotik Teknolojisini Öğreniyor

VEX Robotik Müsabakası’nda ülkemizi ikinci defa temsil eden Monster Brotics Kadrosu, Samsun Bilgi Okulları öğrencileri Ecem TopaçMetehan DemirhanBaran Arda Güneyve İsmail Güçlü Gümüş‘ten oluşuyor. Her sene farklı bir tema çerçevesinde düzenlenen yarışın bu yılki teması “Next Level” idi.

Öğretmenleri Mertkan Seçgin ve Emel Bıyık‘ın rehberliğinde müsabaka temasına uygun robotları tasarlayan ve oluşturan Monster Brotics grubu, kendilerine ilham kaynağı olarak “Doğadaki Matematik” konusunu seçti. Ekip, ölçülerini altın oranı kullanarak tasarladığı robotu tekrar tıpkı prensip doğrultusunda oluşturdu ve dizaynlarını STEM projesi olarak yarış heyetine sundu. Akabinde, tasarladıkları robotla yarışa katılan takım, başarılı performansına karşın müsabakayı 48. sırada bitirdi.

Monster Brotics grubunun iki koçundan biri olan Emel Bıyık, müsabakayı şöyle kıymetlendirdi, “Çocuklarımız müsabakalarda verilen tüm misyonları muvaffakiyetle yerine getirse de, müsabaka formatının azizliğine uğradık. Müsabakada iki ekip birbiriyle eşleştiriliyor ve grupların aldıkları puan her ikisinin hanesine ortak olarak yazılıyor. Münasebetiyle biz yüksek puan alsak da eşleştiğimiz ekipler tıpkı başarıyı gösteremediği için sonuncu puanımız düştü. Yeniden de grubumuz için hoş bir deneyim oldu. Çocuklar burada hem pek çok ülkeden gelen yaşıtlarıyla tanışıp işbirliği yaptılar hem de Türkiye’yi temsil etmenin sevincini yaşadılar. İstek ettikleri sonuç bu değildi lakin önümüzdeki sene daha yeterli bir derece elde etmeye kararlılar.”

Muvaffakiyetleri Uzunluklarından Büyük

2018 yılında kurulan 1453C Monster Brotics Grubu, kısacık ömrüne pek çok muvaffakiyet sığdırmayı başarmış bir grup. Ülkemizde katıldıkları tüm müsabakalarda çeşitli mükafatlar almayı başaran ekibin birçok milletlerarası mükafatı de bulunuyor. 2018 yılında katıldığı VEX Dünya Robotik Şampiyonası’nda 9. olarak büyük bir muvaffakiyete imza atan ekip, bu yıl Finlandiya’da düzenlenen VEX Avrupa Açık Robotik Müsabakası’nda (VEX IQ Challenge European Open) ise “En Uygun Robot Tasarımı” mükafatına layık görüldü.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR