Windows 10 Uygulamaları Nasıl Taşınır?

Microsoft’un artık Windows 7’yi piyasadan çekmesi ile birlikte çoğu bilgisayar kullanıcısı Windows 10’u kullanmaya başlamış durumda. Bilhassa güvenlik açısından en güncel işletim sisteminin Windows 10 olması, teknik özelliği yeterli olmayan bilgisayarla da rahatlıkla kurulabiliyor. Ancak bu sefer de depolama konusunda problem yaşayan kişiler windows 10 uygulamaları nasıl taşınır? Sorusunu sormaya başladılar.

Uygulamaların Taşınma İşlemi

Öncelikle kullanıcılar tarafından bilinmesi gereken husus, Windows 10’un istenen herhangi bir sürücüye Mağaza üzerinden uygulama yüklemeye izin vermesidir. Buna ek olarak, önceden yüklenen uygulamaları kaldırıp yeniden yüklemek yerine, yeni bir konuma taşımaya olanak sağlıyor. Depolama sorunu olanlar, tüm uygulamalı harici ya da dahili bir sürücüde depolayabilirler. Şayet ikincil bir sabit sürücü yoksa bir SD kart ya da USB sürücüsünde de uygulamaları saklamak mümkün.

Uygulama taşıma yöntemi ile daha fazla alan açmak için öncelikle sıfırdan yüklenmek istenen Windows 10’un uygulamalarının tamamının varsayılan olarak kurulacak konumun ayarlanması gerekiyor. Bunun için ayarlar-sistem- depolama ayarlarının açılması gerekiyor.

Başka Sürücüye Taşıma

Konumu değiştirilen yeni uygulamalar ile hali hazırda yüklü bulunan ve büyük alan kaplayan uygulamalar için nasıl daha fazla alan açılacağı da merak konusu. Bunun için öncelikle Mağaza’dan indirilen her uygulamalanın farklı sürücülere taşınma işlemi söz konusu olamıyor.

Bunun nedeni bazı uygulamaların sürücü ve servislerini, Windows’un kendi dizinine yüklenmesinden kaynaklanıyor. Taşıma sınırlaması bulunmayan uygulamalı yada oyunları farklı bir sürücüye aktarmak için Ayarlar-Uygulamalar menüsünden Uygulamalar ve Özellikler seçeneğine gidilerek “Taşı” sekmesine tıklamak yeterli.

Farklı Sürücü Çıkartılırsa Ne Olur?

Uygulamalar USB ya da SD kart gibi farklı ve harici bir sürücüye yüklenerek taşındıktan sonra bu sürücü bilgisayardan çıkartılırsa, yüklenen uygulamalar çalışmaz. Bu durum, çoğu kullanıcı tarafından pek bilinmese de taşıma işlemi yapılırken bilinmesi gereken en önemli unsurdur. Taşınan uygulamaların yeniden çalışabilmeleri için çıkarılan sürücünün yeniden bilgisayara bağlanması gerekiyor. Oldukça basit olan ancak biraz dikkat ve bilgi gerektirebilen Windows 10 uygulamalarının taşınma işlemleri, artık her bilgisayar kullanıcısının bilmesi gereken bir konu haline geldi.